A Józsefvárosi Múzeum intézményalapítási folyamatának egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett
Hallgasd élőben!
A Józsefvárosi Múzeum az elmúlt két évben zajló intézményalapítási folyamatának egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett el az épületének felújítását célzó beruházás befejezésével. A főváros kulturális palettája ismét gazdagabb lesz azzal, hogy Józsefvárosban a VIII. kerület történelmét és kortárs művészeti életét fókuszba helyező új múzeum kezdheti meg működését. 2021 nyarán Budapest VIII. kerület, Józsefváros Önkormányzata képviselő-testületi döntésbe foglalta egy kerületi, helytörténeti múzeum létrehozását.
A következő év elején kezdődött el a szakmai munka, amelynek elsődleges célja volt, hogy a múzeum alapvető kulturális funkcióit betölthesse. Annak érdekében, hogy ez megtörténhessen, szükségessé vált a múzeum számára a József krt. 70. szám alatt (korábbi Józsefvárosi Galéria) kijelölt terek teljes körű felújítása. A beruházás során az épületrész belső térelrendezését egy kortárs szemléletű muzeális intézmény igényeire szabva gyökeresen átalakították. A két kiállítótérrel rendelkező intézmény földszinti, központi terme ismét természetes fényt kapott az évek óta befalazott ablakok újbóli megnyitásával. Szintén a földszinten alakítottak ki egy közösségi teret, amely a későbbiekben programok, múzeumpedagógiai foglalkozások helyszínéül szolgál majd.
A múzeumépület egyik különlegessége a két emelet közötti födém megbontásával létrehozott nyitott térkapcsolat. A felújítási munkálatok során a főbejárat felett az épület egy eredeti ornamentikájára bukkantak, ez a fragmentum mintegy 100 év elteltével ismét láthatóvá vált, és a továbbiakban a múzeum és a Nagykörút díszeként tündököl.Tamás István, a múzeum igazgatója kiemelte, hogy a múzeum szakmai tevékenysége az elmúlt két évben és a felújítás időszakában is folyamatos volt. A történészekből, művészettörténész és múzeumpedagógus szakemberekből álló szakmai gárda folyamatosan azon dolgozik, hogy a közel 250 éves Józsefváros történetének még fellelhető tárgyi emlékeit, a kerülethez kapcsolódók személyes történeteit gyűjtse, megőrizze, és a nagyközönség számára hozzáférhetővé tegye. A múzeum egyik törekvése, hogy gyűjteményének alakításába a helyi lakosságot és a helyi közösségeket is aktívan bevonja.
Az elmúlt két évben az intézmény több mint 100 ingyenes programot kínált a nagyközönség számára: külső helyszínen szervezett időszaki kiállításokat, városi sétákat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat és az alkotásra lehetőséget biztosító alkalmakat. Az alakuló intézmény számára a most befejeződött beruházással vált lehetővé, hogy 2024 őszén megnyithassa első, saját gyűjteményi anyagára és kutatásaira épülő állandó kiállítását.
Fotó: Pexels
További híreink
2024. december 3.
KORTÁRS MŰVÉSZEK ÉS ROMA VARRÓNŐK DIZÁJNTÁSKÁI KARÁCSONYRA
2024. december 3.
Újra a Gandhi lesz a központja a cigány kultúrának
2024. december 3.
Idén 4. alkalommal rendezik meg az országos cigány néptánc és népzenei versenyt
2024. november 27.
A nyelvtudomány az idők kezdete óta foglalkozik a cigány nyelvvel, nyelvekkel.
2024. november 27.
Hagyományőrző délutánt szervezett a Paksi Roma Nemzetiségi Önkormányzat
2024. november 20.
Mindannyian tudjuk, hogy a roma kultúra híres a mulatozásról, zenéről és a táncról