A karácsony a cigányok legfontosabb ünnepe!

Hallgasd élőben!
Bensőséges de egyben vidám nagycsaládi ünnep, amikor a nagycsalád lehető legtöbb tagja összegyűlik és körbe üli az ünnepi asztalt. Bármilyen messze is vessen a sors egy cigány embert, ilyenkor visszatér a szülői házba, hogy családtagjaival közösen ünnepeljék Jézus születésének napját. Az érkező rokonok apró ajándékokkal – a férfiak általában itallal, a nők gyümölccsel, édességgel – kedveskednek családtagjaiknak. Szentestén, melynek cigány elnevezése vilija többnyire a zenész cigány család férfi tagjai kántálni mennek rokonaikhoz. Miután a vendéglátóhoz bebocsáttatást nyernek, a kántálást vezető rangidős családtag jókívánságokkal köszönti rokonait. Utoljára a nagyszülőkhöz mennek kántálni, ahol már várja őket népes rokonság. Az asszonyok általában nem vesznek részt a kántálásban, ők a nagyszülők házában a kántálókat várják, ahol egészen hajnalig énekelnek és táncolnak. A nők többnyire a férfiaktól külön helyiségben mulatoznak. A rokonok megajándékozása nem szokás itt sem, éjféli misére sem járnak.
Jellegzetes karácsonyi ételük a burgonyás hurka, amely úgy készül, hogy nyers, reszelt burgonyával töltik meg az átmosott disznóbelet. A töltött káposzta és a cigány kenyér – más néven bodag, vagy vakaró – mellé disznóhús, kolbász, és füstölt hús is kerül az ünnepi asztalra. A szentestét többnyire a szűk családdal töltik az anyanyelvüket beszélő, hagyományőrző oláh cigányok. A karácsonyfát a gyermekek szüleikkel együtt „öltöztetik fel”, ezután a házigazda megköszöni Istennek, hogy ezt a napot békességben, egészségben érték meg, majd szerencsés, és boldog ünnepeket kíván családtagjainak. Erre valamennyi családtagnak azt kell válaszolnia: áment mondjon az Úr, veled együtt, a családoddal együtt. Az ajándékozás inkább a módosabb családoknál szokás. Az éjféli misén a család valamennyi tagja részt vesz, családtagjaiknak erőt, egészséget, szerencsét kérnek Szűz Máriától. Karácsony első napjának reggelén, miután a családfő felköszönti családját, elmegy, hogy elsőként tegye ezt gyermeke és testvére családjával.
Végül a legidősebb családtagoknál, többnyire a szülőknél vagy a nagyszülőknél gyűlik össze a rokonság. Alapszabály, hogy a férfi lép be először a lakásába, ha a nő lépne be, szerencsétlenséget hozna a ház lakóira. Vendégségben, ünnep alkalmával hosszú, szövegében az ünnephez alkalmazkodó köszöntőt mondanak a romák. Ebben sorra veszik a családtagokat, mindenkire Isten áldását, szerencsét, egészséget, jókedvet, békét, békességet, az elhunytaknak pedig örök nyugodalmat kérnek. Ha a család együtt van, a legjobb énekes, vagy a házigazda kezdi el az ünnephez alkalmazkodó lassú dalt, melyet aztán egy olyan követ, amire már táncolni is lehet.
Fotó: Pexels.com
További híreink
2025. május 22.
Megvívta harcát a cigányok egyenjogúságáért
2025. május 22.
Elképesztő évfordulóhoz ért Galamb Alex - hihetetlen, mit sütött az ország kedvenc roma pékje
2025. május 20.
Életmódot váltott Bódi Margó, aki szép lassan 15 kilót dobott le
2025. május 20.
Jön az első ROMAZURI cigány művészeti napok a Margitszigeten. Július 4. és 6. között
2025. május 20.
Idén negyedszer írja ki a Karácsony Sándor Közalapítvány a Józsefvárosért ki Balogh Lajos Paci, elhunyt önkormányzati képviselő, roma aktivista és művész emlékére alapított ösztöndíj-pályázatunkat
2025. május 13.
Mélyszegénységből világsiker – roma példaképek mutatkoznak be