Csányi Dávid színművész számos filmben és színházi előadásban mutathatta meg a tehetségét

Hallgasd élőben!
Csányi Dávid színművész számos filmben és színházi előadásban mutathatta meg a tehetségét, és egy ideje a Független Színház csapatát erősíti. Pályakezdésről, nehézségekről és újrakezdésről kérdezték, illetve arról, milyen romaként színésznek lenni. Édesapja szobafestő, restaurátor, díszítőfestő és festőművész volt, édesanyja pszichológus. Unokatestvére Csányi Sándor színművész. Nagy hatással volt ez a pályaválasztására, így válaszolt: „Határozottan igen. 10-11 éves lehettem, emlékszem, felugrott hozzánk, lelkesen beszélt a színműről, az ott tapasztalt élményeiről. Nagyon megfogott, tetszett, felkeltette az érdeklődésem a színművészet iránt. Fogalmam sem volt, mi ez az egész, de azt éreztem, hogy érdekel, s a jövőben én is szívesen csinálnám. Egyik nyáron volt egy többféle tematikából álló tábor, ahol édesapám tartotta a roma kultúra tábort, Nyári Oszkár (a Karaván Színház vezetője, a Kaposvári Csiky Gergely Színház színésze) pedig a kamaszgyerekeknek a színjátszós tábort, amit távolról figyeltem és csodáltam. Odaálltam Oszi elé, hogy be szeretnék szállni, ő a koromra hivatkozva elutasított. Pár évvel később részt vehettem egy Nyári Oszi szervezte produkcióban. a színészet adott értelmet, célt az életemnek, kijelölte az utam.”-mesèlte.
A színész Idén megkapta a Balogh Lajosról elnevezett Balogh Paci-ösztöndíjat. Tehát így Önálló esttel, verses előadással készül, magyar és roma származású költők verseit mondja majd a létezés tematikájára felfűzve. Ebben Balog Gusztáv lesz a segítőtársa, aki zenélni és énekelni fog mellette.” A Független Színház vezetője, Balogh Rodrigó szerepet ajánlott a Falunap című produkcióban, s ez olyannyira jól sikerült, hogy később, amikor újra találkoztunk, abban egyeztünk meg, hogy folytatjuk az együttműködést.
A Független Színháznál azt éreztem, hogy otthon vagyok, megélhettem, hogy roma emberek csinálnak cigányokról előadást, nem pedig nem romák a cigányokról. Rodrigóéknál értjük egymást, bármilyen téma vetődik fel, minden egyértelmű és világos. Közösségi bizalom és összetartás alakult ki a társulatban,összeér a szakmaiság és a személyes szimpátia. Például a Drága örökösökben egy roma családot alakítunk, Hága Fruzsina, Nyári Oszkár, Pápai Rómeó, Rácz László és én, s az első forgatási napon azt a rendezői utasítást kaptuk, hogy játsszunk kicsit romásabban. Egymásra néztünk, hogy na, ennyi különböző karakter hogyan csinálja romásan? Értettük, mire gondolhat, a nagyobb gesztusokra, érzelmekre, viszont ezek a többségi társadalom felállította sztereotípiák, nem sok közük van a valósághoz.”-fejezte be Csányi Dávid színművész.
Fotó: Pexels.com
További híreink
2025. április 15.
Történelmi pillanat az MVM Dome-ban: Kökény Attila egy soha meg nem jelent Máté Péter-dalt énekelt
2025. április 15.
Szentély a város szívében – a Szentandrássy István Roma Művészeti Galéria
2025. április 10.
Roma táncokat és bokoli készítést is tanultak az Észak utcai ovisok
2025. április 10.
Kállai Ritát, a Máltai Szeretetszolgálat Drégely utcai Jelenlét Programjának vezetőjét Balázs János-díjjal tüntették ki
2025. április 9.
Idén már 30 éve ünneplik a világban a Nemzetközi Roma Napot!
2025. április 9.
Gaudi Márton festőművész kiállításával indult a roma kulturális hónap Vásárhelyen