Emlékművet állítanak Óbudán a roma holokauszt áldozatainak
Hallgasd élőben!
A harmadik kerület emlékművet állít a roma holokauszt áldozatainak Budapest egyik legtragikusabb porajmoshoz köthető helyszínén, a Bécsi úti téglagyárak helyén. Az Oláh Norbert képzőművész tervei alapján megvalósuló köztéri alkotást 2024. október 15-én, a holokauszt 80. évfordulójához kapcsolódó rendezvénysorozat részeként tervezik felavatni. Óbuda-Békásmegyer még áprilisban írt ki nyilvános képzőművészeti pályázatot olyan köztéri alkotás létrehozására, amely méltó emléket állít a roma holokauszt áldozatainak; a pályázat beadási határideje május vége volt. Az emlékmű a nyilas hatalomátvétel után gyűjtőtáborrá alakított óbudai Bécsi úti téglagyárak egykori területén kap helyet. 1944 1944 őszén ezt a helyszínt jelölték ki arra a célra, hogy a magyarországi romákat egy helyre gyűjtsék, majd marhavagonokba terelve koncentrációs táborokba szállítsák őket. A kiválasztott alkotást a kerület 2024. október 15-én, a porajmos 80. évfordulójához kapcsolódó III. kerületi rendezvénysorozat részeként avatja majd fel az Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzattal közösen.
A pályázatot elbíráló zsűri a beérkezett pályaművek közül Oláh Norbertképzőművész munkáját ítélte meg nyertesnek. Az elbírálás többek között a művészi kifejezés, a közösségformálás és a megvalósíthatóság szempontjai alapján történt. Az absztrakt emlékmű hat méter hosszú és két és fél méter széles betontalapzaton fog állni a III. kerületi Csíkszereda parkban, a Bécsi úton, írja az Én budapestem, amelynek oldalán az emlékmű terveit is megnézhetjük. Oláh Norbert műleírása szerint emlékművének központi motívuma egy három gránittáblából álló építmény. A dominó szerűen egymásra dőlő elemek többek között az áldozatok, a túlélők és szeretteik, valamint a mai kor generációjának kapcsolatát is jelképezik.
Utóbbi arra utal, hogy a holokauszt közös tragédiánk, mindannyiunk vesztesége és mindannyian érintettek vagyunk. „Így leróva kegyeletünket a szembenézés önmagunkkal és közös múltunkkal része az emlékhely üzenetének. Kifejezve, hogy az – éppen a túlélőket és gyermekeiket ma is sújtó hátrányok miatt és az érdekérvényesítésben szerényebb eszköztáruk miatt – sokszor elfeledett és elhallgatott roma holokauszt emlékezetének őrzésével kapcsolatban még inkább hiszünk felelősségünkben.” – olvasható a kerület közleményében. Az emlékmű záró eleme egy téglafal, utalásként az egykori óbudai téglagyárakra, amelyek udvarán gyűjtötték össze a magyarországi cigány embereket, gyermekeket, nőket, férfiakat, időseket, embertelen körülmények között tartva őket itt fogva.
Fotó: Pexels.com
További híreink
2024. november 20.
Mindannyian tudjuk, hogy a roma kultúra híres a mulatozásról, zenéről és a táncról
2024. november 18.
Ki volt Erdős Kamill?!
2024. november 18.
Nehéz gyermekkoráról vallott Caramel: guberálással szereztek pénzt a napi betevőre
2024. november 12.
Regionális roma ki mit tud!
2024. november 12.
Jubileumi koncertet ad a húszéves Romengo!
2024. november 6.
Magyar Zene Házában nyílik a Cziffra György életét és művészi pályáját eddig legátfogóbban bemutató kiállítás