Ki volt Erdős Kamill?!
Hallgasd élőben!
Erdős Kamill etnográfus munkásságából nyílik időszakos kiállítás november 11-én, hétfőn 17 órakor, Balassagyarmaton a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban. „Az Istennel talállak, testvérem! Cigány történetek, Devlesa arakhavtu, phrala! Romane historiji” című tárlatot Mocsár Richárd lelkész nyitja meg, illetve Baranyi László brácsaművész mutatja be. A Mikszáth Kálmán Művelődési központ egy közleményben arról tájékoztatta a portálunkat, hogy a Néprajzi Múzeumból érkező vándorkiállításnak a középpontjában a cigány közösségekben „álruhában járó”, legendás kutató, a „szőke cigány”, azaz Erdős Kamill (1924–1962) etnográfus, nyelvész alig ismert fényképei, kéziratai, magnószalag-felvételei állnak majd, valamint az ezekből kibomló történetek. „A kiállítás főcíme – Istennel talállak, testvérem! / Devlesa arakhavtu, phrala! – egy bevett cigány köszönési formula azon változata, amelyet Erdős Kamill akkor használt, amikor cigány barátaival levelezett, de akkor is, amikor ismeretlen cigány közösségekbe toppant be.
Bár a tárlat számos néprajzi témát érint, nem a néprajzi tárgyakat, hanem az embert, az emberi kapcsolatok sokféleségét állítja középpontba korabeli fotók segítségével” – olvasható a közleményben. Hozzátették: „Ki volt Erdős Kamill? Néprajzkutató vagy ahogy saját korában megfogalmazódott: „kém”, esetleg „cigány gróf”? A fiatalon meghalt Erdős Kamill az 1950-es években kezdett a Békés megyei, majd a magyarországi cigányság iránt érdeklődni. Életében mindössze három tanulmánya jelent meg magyarul, valamivel több pedig angol, illetve francia nyelven, de fotókból, magnó szalagokból, kéziratokból álló, az Erkel Ferenc Múzeumban őrzött hagyatékát még akkor is nagy becsben tartja a hazai néprajzkutatás, ha az eddig feldolgozatlan maradt.”Erdős Kamill álruhában figyelte meg a cigányok életét!
Az intézmény a közleményben kitért arra is, miközben a franciául, angolul, németül is jól beszélő Erdős Kamillt nemzetközi tudományos szervezetek kívánták tagjai között látni, ő nyaranta bajuszt növesztett, beszerzett egy zöld szalagos kalapot, és kitalálva magának egy fiktív törzset, lengyel cigány grófnak, néha felvidéki félcigánynak adva magát, elindult felfedezni és megfigyelni a cigányok életét. Először Békés megyében, majd az Alföld és Észak-Magyarország más területein is. Közölték továbbá, hogy a részben balassagyarmati vonatkozású kiállítás a Néprajzi Múzeum és a gyulai Erkel Ferenc Múzeum közös projektje. A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Nemzeti Művelődési Intézet szervezésében valósul meg. A kiállításmegnyitón közreműködik Dodok Gábor versmondó, a Balassagyarmati Cigányzenekar, valamint Baranyi-Oláh Eszter és Baranyi Viktor táncművészek. A tárlatot november 25-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
Fotó: Pexels.com
További híreink
2025. január 20.
Czinka Panna, aki családtagjaiból verbuvált zenekarával szórakoztatta Gömör megye és a környék urait
2025. január 20.
A Roma nők díját azok a példamutató roma nők kapják, akik a változásért és a közösségek jólétéért dolgoznak
2025. január 6.
A romák erősen hisznek a túlvilágban!
2024. december 10.
Elképesztő jutalom: Galamb Alex az ország roma pékje Második helyezett lett és egymillió forintos jutalmat kapott!
2024. december 10.
A Góbé új dala alapját egy cigány ballada adja, az Árva dallamaiban a gospel zene hatása is érződik
2024. december 10.
37 ROMA TANULÓT TÁMOGAT A VÁROS!