Kik azok a Gábor-cigányok? Szigorúan őrzik a hagyományaikat a mindennapokban is!
Hallgasd élőben!
A Gábor-cigányok ma is szigorú hagyományok szerint élnek, és jellegzetes népviseletben járnak az utcákon. A cigányság nem egy homogén népcsoportot jelent, számos etnikai csoportja létezik a világban, sokszor gyökeresen eltérő hagyományokkal.
Egy részük asszimilálódott az anyaország népességébe, mások viszont máig szigorúan elkülönülve, hagyományok szerint élik mindennapjaikat.A Gábor-cigányok túlnyomórészt Románia erdélyi és havasalföldi területein élnek, és a kultúrájukat kevésbé megtartó, házi cigányoknak nevezett népcsoporttól teljesen különálló nemzetiségként definiálják magukat.
A Gábor-cigányok népviselete a következő: A gáborok már messziről kitűnnek a lakosságból, így a Magyarországon élő családokat is nagyon könnyű felismerni: a nők a mindennapokban is feltűnő, színes népviseletet hordanak, a bajszot növesztő férfiak pedig széles karimájú, többnyire fekete kalapban járnak mindenhova.A férfiaknál gyakori a lakkozott cipő, a fekete nadrág, az ing, az öltözet olykor díszgombos lajbival, azaz mellénnyel, zsebórával egészül ki. Kalapot a fiúk kamaszkoruktól kezdve hordanak. Az ápoltságra mindig nagyon figyelő nők bokáig érő, színes rakott szoknyát, blúzt és kötényt viselnek, valamint fejkendőt, míg a lányok piros szalagot. A szoknya alapszínei a korral változnak, eleinte világos, majd zöld és lila árnyalatok, végül kék és barna árnyalatok dominálnak.
Szigorúan őrzik a hagyományokat.A kalapos gábornak is nevezett népcsoport hagyományosan igyekszik minél jobban megőrizni az önállóságát. A legszigorúbb szokások szerint házasodniuk sem lehet más nemzetség tagjaival, más csoportba tartozó cigányokkal, sem románokkal és magyarokkal. Identitástudatuk erős, közülük valónak azt tartják, akinek családja, rokonsága, házastársa is gábor, és akár az utcán is megismerik egymást.Származásukról sok ellentmondásos információ kering, egyes források a havasalföldi, mások a kelderás cigányokhoz sorolják, bár ők ettől elzárkóznak, Tesfay Sába marosvásárhelyi tanulmánya szerint számos szokásukban az adventistákhoz kapcsolódnak, azt vallják magukról, hogy ők azok a cigányok, akik nem isznak, nem válnak el, és hisznek Istenben.
Fotó: Pexels
További híreink
2024. november 18.
Ki volt Erdős Kamill?!
2024. november 18.
Nehéz gyermekkoráról vallott Caramel: guberálással szereztek pénzt a napi betevőre
2024. november 12.
Regionális roma ki mit tud!
2024. november 12.
Jubileumi koncertet ad a húszéves Romengo!
2024. november 6.
Magyar Zene Házában nyílik a Cziffra György életét és művészi pályáját eddig legátfogóbban bemutató kiállítás
2024. november 6.
A roma holokauszt 80. évfordulója alkalmából tartottak koszorúzással egybekötött megemlékezést