A „cigánybanda” hangszerei

Hallgasd élőben!
A „cigánybanda” hangszerei: Szabályos cigányzenekarhoz ma is, mint már 1800 környékén, legalább négy hangszer szükséges: két hegedű, melyek közül az egyik a dallamjátszó prímásé, a másik (századunkban hegedű helyett inkább brácsa) a kíséretet játszó kontrásé; nagybőgő, mely az akkord basszusát játssza, és cimbalom, mely kísérő akkordot és dallamot is játszik. Hét-nyolc tagú együttesben általában már hegedűn játszó segédprímás, valamint klarinétos és csellista is van. Cigányzenészek a parasztok között is évszázadok óta működnek, s ott a hangszeres zenélés 19. század előtti hagyományaiból is sokat megőriztek.
Közép-Erdélyben magyaroknak és románoknak egyaránt játszó, hegedűsből, brácsásból és bőgősből álló háromtagú együttes a jellemző. A Székelyföld keleti peremén, a gyimesi csángóknál a dallamjátszó hegedű mellett egyetlen ritmushangszer szól: a gardon – cselló formájú hangszer, minek húrjait azonban nem vonóval, hanem pengetve és faütővel ütögetve szólaltatják meg. A háromtagú erdélyi banda és a gyimesi hegedű-gardon kettős repertoárját és játékát azonban senkinek sem jut eszébe cigányzenének nevezni, holott ezek az együttesek is általában cigányzenészekből alakulnak.
A hegedű a vonós hangszerek hegedűcsaládjának legmagasabb hangolású, méretre legkisebb tagja, 4 db, kvint távolságra hangolt húrral. A csoportba tartozik még a mélyhegedű, vagy közismertebb nevén brácsa, a cselló(más néven gordonka) és a nagybőgő (másként gordon).A hangszer iránt támasztott megnövekedett igények következtében az egyik legösszetettebb építési szakértelmet igénylő hangszer lett. Mérete, gondos készítési és játéktechnikai bánásmód kombinációja a többi húros hangszert meghaladó virtuozitást, valamint széles skálán változtatható dinamikai előadást is megengedő teljesítményt eredményez.
A vonósok közül talán a legnépszerűbb, de mindenképpen a leggyakrabban előforduló és legkeresettebb hangszer. A vonós hangszerek valamikor a 8-9. század környékén alakulhattak ki Belső-Ázsiában, A különböző eredetet bizonyítja, hogy amíg a korai nyugat-európai ábrázolásokon frontális (felső vagy alsó állású), hangolókulcsos megoldás látható, ami a belső-ázsiai hangszerekre volt jellemző, a közel-keleti és a bizánci ábrázolásokon látható vonós hangszereken viszont jellemzően laterális (oldalsó állású) hangolókulcsok láthatóak, ami az arab hangszerekre volt jellemző.
Fotó: Pexels.com
További híreink
2025. július 8.
Immár negyedik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját!
2025. július 8.
Óriási bajba került Galamb Alex, az ország kedvenc roma pékje
2025. július 8.
Roma nemzetiségi hagyományőrző tábort rendeznek július 14. és 18. között, hétfőtől egészen péntekig, 8-tól 16 óráig Bujákon, az Eszterházy Közösségi Téren.
2025. július 8.
Engedd, hogy Krisztus betöltse a szívedet – Roma zarándoklat Mátraverebély-Szentkúton
2025. július 3.
Egy roma fiú történetét vitte színre Csáki Benedek a Parno Graszt dalaival
2025. július 1.
A Pisont név a sportban és a magánéletben is csak a minőséget képviselheti